top of page
Steelworker

METAL İŞLEME

büküm
Bükümlü İmalat

3 eksenli CNC hassas büküm makinaları, levha halindeki hammaddeyi bükerek istenen forma getiren bir levha şekillendirme tezgâhıdır. Büküm tezgâhları ile sac metal, iki kalıp arasında basılarak şekil alır. Üst kalıbın dişi kalıba hidrolik kuvvetle baskı uygulaması ile sacı arada sıkıştırarak farklı açılarda bükmeyi sağlar. Bükümle bilecek levha ebatları 10mm kalınlık ve 6m boy ile sınırlıdır. Malzeme türü, malzeme kalınlığı, uygulanacak basınç gibi bilgiler CNC kontrol panelinden cihaza girilir. Bir hatayla karşılaşılması halinde gerekli değişiklikler yapılarak istenen ürünün üretilmesi sağlanır.

A Man Welding
Kaynaklı İmalat

Gazaltı kaynağı, kaynak yapılacak metal ile tükenen bir kaynak elektrot parçasının arasında oluşan elektrik arkının gaz korumalı olarak yapılması işlemidir. Kaynak yapılacak metale sürekli sürülen kaynak teli eriyerek kaynak metalini oluşturmaktadır. Bu yöntemle yapılan kaynağın en önemli avantajı, kaynak sırasında kaynak yapılacak yerin belirli gazlar ile korunması ve bu sayede hava veya başka faktörlerden etkilenmemesidir.

cropped-slide4-1.jpg
Metal kaplama

Metal veya metal alaşımlarının en çok mustarip olduğu konuların başında korozyon gelmektedir. Metal ve metal alaşımlarının yüzeylerinin korozyona karşı koruma işlemi büyük bir önem teşkil eder, bu işlem kaplamalar yardımıyla gerçekleştirilir. Metal malzemeler diğer metaller ile kaplanarak korozyona karşı daha dayanıklı bir yapıya bürünür. Sıcak daldırma yöntemi, sıcak püskürtme yöntemi, sherardizing (toz metal ile kaplama) yöntemi ve elektroliz yöntemleri ile kaplama işlemleri kullanım amacına uygun hem dekoratif hem de koruma amaçlı olarak hazırlanır.

Metallerin ve toz boya materyalinin bir manyetik ortam içerisinde farklı elektrikle yüklenmeleri, bunun sonucunda toz materyalin mıknatıs etkisiyle metal yüzeyi kaplaması esasına dayanan bir boyama yöntemidir. Toz boya kaplanan metal yüzey 180-200 derece yüksek ısı ile fırınlanarak boyanın kürlenmesi sağlanmakta ve böylece metalin bir parçası haline gelen boyalı bir yüzey elde edilmektedir. Uygulama esnasında kullanılan boya miktarının %98'nin metale tutunarak daha ekonomik bir hale gelir. Toz boyanın polimerizasyonu pişme işlemi sırasında boyanın malzemeye tutunmasını sağlar. Sonuçta elde edilen kaplama aşınmaya, korozyona, kimyasal etkilere ve darbelere karşı mükemmel bir direnç gösterir. Renk, parlaklık, doku, dayanıklılık ve uygulama kolaylığı gibi önemli avantajlar dekoratif amaç için kullanılacak ürünler için bu sistemi tercih sebebi yapar.

bottom of page